
Digital Education (Online Learning) MSc, PgDip (ICL), PgCert (ICL)
Online
VARIGHED
2 up to 6 Years
SPROG
Engelsk
TEMPO
Deltid
ANSØGNINGSFRIST
Anmod om ansøgningsfrist
TIDLIGSTE STARTDATO
Anmod om den tidligste startdato
STUDIEAFGIFTER
GBP 15.200 / per course *
STUDIEFORMAT
Fjernundervisning
* estimeret undervisning for digital uddannelse (MSc): £15200 | PgDip: £10.135 | PgCert: £5.070
Stipendier
Udforsk stipendiemuligheder for at hjælpe med at finansiere dine studier
Introduktion
Læring, undervisning, træning og forskning er dybt påvirket af de udfordringer og muligheder, som digital acceleration i uddannelse udgør. Siden 2006 har cand.merc. i digital uddannelse givet fagfolk inden for uddannelse - hvad enten de er på videregående eller videregående uddannelser, skoler, ngo'er, kommercielle organisationer og ministerier - den kritiske indsigt, de har brug for i dette hurtige og rigt mangfoldige felt.
Digital Education-programmet leveres helt online og er designet som et deltidsprogram, hvor størstedelen af deltagerne studerer over en periode på 3-4 år.
Uddannelsen er karakteristisk for sit innovative design, dets bredde i omfanget, det høje niveau af støtte til studerende og sit grundlag i forskningsaktiviteten i Center for Forskning i Digital Uddannelse. Vores vejledere forsker aktivt i dette felt og bringer den forskning til deres undervisning.
Online læring
Dette program leveres fuldt ud online og giver dig mulighed for at arbejde tæt sammen med dine medstuderende og vejledere i et korrekt understøttet, samarbejdende og levende online læringsmiljø, hvor du studerer til tider og på de steder, der passer dig bedst.
Ranglister
The University of Edinburgh is a World Top 30 University (QS World University Rankings 2025).
Karrieremuligheder
De færdigheder og viden, som dette program giver, vil gøre dig i stand til at udvide din eksisterende karriere til det hurtigt bevægende og rigt mangfoldige område inden for digital uddannelse.
De forskningskompetencer, du opnår på kandidatuddannelsen, vil ruste dig til videre studier og muligvis en akademisk karriere, hvis du vælger det.
Læreplan
For at gennemføre kandidatuddannelsen skal du gennemføre et obligatorisk kursus og en række tilvalgskurser. Du vil også producere en selvstændig undersøgt afhandling.
Compulsory courses
- Kritiske problemer i digital uddannelse (obligatorisk for alle studerende)
- Forskningsmetoder (obligatorisk for dem, der studerer til cand.merc.)
Option courses
Tilvalgskurser kan ændres hvert år, og nogle kan udbydes hvert andet år. Disse har tidligere inkluderet:
- Course Design for Digital Environments
- Critical Data and Education
- Digital Education in the Majority World
- Digital Education: Strategy and Policy
- Digital Futures for Learning
- Education and Digital Culture
- Information Literacies in Digital Education
- Learning Spaces and Digital Technologies
- Digital games, play and the psychology of learning